Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gotowce z puszek
Autor Wiadomość
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 89
Reputacja: 8
Gotowce z puszek
Jako, że lubię wiedzieć, co jem (ot, zboczenie), a zastanawiam się od jakiegoś czasu nad skompletowaniem własnej wersji MRE (a właściwie paczki żywnościowej), zacząłem przyglądać się delikatnie składom różnych gotowych posiłków. Zaznaczam: warunkiem koniecznym była tu puszka, jako że paczka MRE może być wielokrotnie upuszczona. Z tego względu jakiekolwiek słoiki tutaj odpadają.

Jako pierwszy produkt wybrałem polecany tu wielokrotnie kotliński 'Kiełbaski w sosie pomidorowym'- 390g.
[Obrazek: stary_kotlin_0030_kielbaski_kotlinskie_w...ym_390.png]
W składzie mamy, że produkt zawiera 35% kiełbasek. Jest w nich: mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt, mięso z kurcząt (14%), woda, tłuszcz z kurcząt, tkanka łączna z kurcząt, tłuszcz wieprzowy, sól, białko wieprzowe kolagenowe - potem są pierdoły wzmacniające smak i inne zagęszczacze i przeciwutleniacze. W sosie też nie ma nic dobrego. Jest 6,7% koncentratu, trochę cebuli, przypraw, soli i cukru, i znów trochę chemicznych pierdół.
Już po przeczytaniu składu nie chce mi się tego kupować. Czternaście procent mięsa, bo reszta to śmieci? Ech...

Nieco lepiej wygląda, również kotliński - 'Pulpeciki kotlińskie' - 380g.
[Obrazek: stary_kotlin_0029_pulpeciki_kotlinskie_w...ym_380.png]
Skład: Kotleciki składają się z 64% mięsa wieprzowego, poza tym trochę kapusty, cebuli, jakichś wypełniaczy naturalnych - nie ma niczego złego. W sosie (koncentratu pomidorowego jest 7,1%) są tylko wzmacniacze smaku, ale poza tym nie ma nic innego. Jak dla mnie - ok.

Znów Kotlin - Klopsiki kotlińskie - 380g.
[Obrazek: stary_kotlin_0028_klopsiki_kotlinskie_w_...ym_380.png]
Skład: tutaj w ogóle jest nieźle. Klopsiki to 35%, ale jest w nich 53% mięsa wieprzowego i 16% wołowego. Poza tym warzywa i wypełniacze naturalne. W sosie jest ponad 9% koncentratu pomidorowego, poza tym warzywa i przyprawy. Nie ma nic, co mogłoby przeszkadzać.

Dla odmiany, parę rzeczy od Rolnika. Wybrałem tę firmę dlatego, że smakowało mi to, co znalazłem w polskim MRE (tam była to karkówka z kaszą):
Bigos - 300g.
[Obrazek: d0b8eedb2804cd2e32d7370e3bf236e2_f123.jpg]
Skład - niezły, kapusta ponad 30%, kiełbasa 23%. W kiełbasie 85% mięsa, wzmacniacz glutaminian sodu, w samym bigosie też glutaminian sodu i rybonukleotyd disodowy. Jeszcze, jak dla mnie, do zniesienia. W kiełbasie jest też azotyn sodu (konserwant, daje się go do mięs). Poza tym w potrawie nie ma innych konserwantów, przeciwutleniaczy i dziwnych dupereli.

Fasolka po bretońsku - 300g.
[Obrazek: 31e72ac3cb04279e1a7932e6944981dd_f126.jpg]
Skład - też niezły. Fasolki 33%, kiełbasy 20%. Poza tym skład naturalny, jeśli pominąć takie same jak w bigosie substancje: konserwant w kiełbasie i dwa wzmacniacze smaku. Tu jest jeszcze witamina B2 jako barwnik.

Gulasz wołowy w sosie węgierskim - 300g.
[Obrazek: 359f0e82e9391ae849af20f10e2fb579_f132.jpg]
Skład - mięsa wołowego jest ponad 48%, poza tym warzywa, przyprawy, no i oba wzmacniacze smaku, które Rolnik stosuje chyba wszędzie.

Karkówka w sosie z warzywami - 300g.
[Obrazek: 7984f2230721431972c5972eca2a98d5_f135.jpg]
Skład - mięsa jest tu 30%, więc trochę mniej niż w gulaszu, poza tym warzywa, przyprawy, oba wzmacniacze smaku, i mąka, chyba jako zagęstnik sosu, bo i po co innego.

Mięso wieprzowe z ryżem i warzywami - 300g.
[Obrazek: c738e1eff318c33de5761d1599b330c9_f139.jpg]
Skład - ryżu ponad 26%, mięsa ponad 23%, poza tym warzywa i przyprawy, i, jak to u Rolnika, oba wzmacniacze smaku. Jest jeszcze hydrolizat białka sojowego, ale on jest naturalny.

Spaghetti - 300g.
[Obrazek: 1d7e09895d99124a7a2e187c0f3d723a_f142.jpg]
Skład - makaronu (z pszenicy durum) jest ponad 36%, mięsa wieprzowego ponad 25%. Poza tym koncentrat pomidorowy, przyprawy, cebula i oba wzmacniacze smaku i zapachu.

Na razie to tyle. Generalnie produkty Rolnika bardziej przypadają mi do gustu. Kotlina mam za dobrą firmę, ale, w porównaniu z Rolnikiem, chyba zostają z tyłu. No i forma puszki w daniach z Rolnika jest nieco lepsza (płaska). Minusem, i to niemałym, jest to, że ich puszki są z aluminium, ale takie same są w MRE i latami leżą w magazynach. Nie wiem, czy to ma wpływ na żywność wewnątrz. Nie jestem żywieniowcem, ale spytam znajomego.

Nie przyglądałem się firmom tańszym, bo z reguły jest tak, że co tanie, to niedobre. Jakość, niestety, kosztuje. Wyjątkiem jest tu serek homogenizowany sprzedawany pod marką Patourages (Inter Marche). Jest chyba najtańszy na rynku (a na pewno dużo tańszy niż serek Danone), a skład ma genialny. Z pamięci: śmietanka, cukier, wanilia. Żadnych ubarwień, niepotrzebnych rzeczy. Serek naturalny ma w składzie tylko i wyłącznie śmietankę.

Jeśli ktoś zna ciekawą firmę lub ciekawy produkt, zachęcam do recenzji, choćby tylko składu. Warto wiedzieć co się je, i na wszelki wypadek się przygotować. Jeśli każdy obejrzy jeden produkt, to, sumarycznie, obejrzanych będzie wiele.

I jeszcze jedno, żeby nie było. Z firmą zarówno Rolnik, jak i Kotlin, i innymi firmami produkującymi żywność łączy mnie tylko to, że czasem kupuję ich produkty.

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2019-05-01 05:02 PM przez geek_on.)
2019-05-01 04:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,206
Reputacja: 219
RE: Gotowce z puszek
Nieco wątek ten pasuje do zamiennika polskich eSek, gdzie opisywałem gotowe potrawy z puszki dostępne w Carefour.

Tak czy inaczej skoro założyłeś takowy wątek to zapytam, gdzie dostałeś te produkty Rolnika?

Kiełbaski Kotlińskie to widziałem głównie w InterMarche.

Produkty Rolnika w tych tackach wyglądają całkiem OK, ale do MRE bez podgrzewacza chemicznego bym ich chyba nie wziął.
Co innego jeżeli planujesz tą paczkę żywnościową połączyć razem z kuchenką i garnkiem, ale to zwiększa sprzęt, chemiczny podgrzewacz koszt, a całość obniża mobilność zestawu i uzależnia go od kuchenki czy garnka.
Jakoś nie widzę stawiać tej tacki na ognisku - nawet nad żarem, a to wymaga czasu i miejsca dodatkowo oraz nie w każdym miejscu się da to zrobić.

Produkt z Carefour:
[Obrazek: 5ruEDxQ.jpg]

[Obrazek: FsMLZLE.jpg]

Ostatnio niestety nie mieli dużego wyboru, a cena nieco z kosmosu się zrobiła bo jakieś 12 zł - trzeba by poszukać w sezonie letnim czyli wycieczkowym, gdzie takie produkty zajmują nieco więcej miejsca na półkach, a i cena robi się atrakcyjniejsza.

Fajnie by było jakbyś opis tych dań uzupełnił o miejsce, gdzie można je kupić oraz orientacyjną cenę.
2019-05-01 05:33 PM
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

Klopsiki i pulpeciki kupowałem kiedyś w Inter Kramie (nie wiem, czy to jeszcze istnieje), te na tackach od Rolnika widywałem w niesieciowych sklepach, ale nie wiem już gdzie i kiedy, niestety, bo kiedyś temat mnie nie interesował. Trzeba szukać, albo spróbować zamówić więcej u producenta, ale jest nas zbyt mało i jesteśmy rozrzuceni.

2019-05-01 06:03 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Na ich stronie nie widzę nic na temat możliwości zakupu.

W sklepach nie widziałem zbytnio tych produktów, ale może w jakiś turystycznych są?
2019-05-01 06:24 PM
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

Albo zamawia to tylko wojsko. Arpol ma coś tam w swojej ofercie, ale skład jakby nieco gorszy.
Napisałem do Rolnika z pytaniem, gdzie to w ogóle można kupić.

2019-05-01 06:33 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Też miałem zamiar pisać, ale skoro już to zrobiłeś to sobie daruję.

ARPOL ma swoje tego samego typu - chyba, że ich wykonawcą dla nich jest właśnie ROLNIK - w poniedziałek sprawdzę bo będę się żywił na polskich SR'kach czy jest tam producent podany.

Jakby zamawiało to tylko wojsko to wątpię, że mieli by to w oficjalnej ofercie z etykietami itd. - wszelkie etykiety, opakowania itd. to wszystko wzory, które na ogół się zastrzega, a to kosztuje.

Do tego jako podwykonawca to pewnie też by tego nie mieli w ofercie na stronie. Chociaż kto wie.
2019-05-01 06:38 PM
Borato Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 14
Reputacja: 2
Wszystko fajnie ale DLACZEGO takie krótkie terminy przechowywania? Czy tylko conserva.de jest w stanie coś upichcić długożywotnego?? Czy do cholery w Polsce nikt nie jest w stanie tego dokonać?? to przecież nie są jakieś kosmiczne technologie.
Borato
2019-05-02 03:25 AM
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

(2019-05-01 06:38 PM)LARPAK napisał(a):  ARPOL ma swoje tego samego typu - chyba, że ich wykonawcą dla nich jest właśnie ROLNIK.
Arpol na stronie podaje właśnie Rolnik jako producenta. W polskich SR też jest Rolnik, w każdym razie w tych, które ja jadłem. Zachowałem niektóre etykiety na wypadek, gdybym chciał komponować sobie własną SR'kę.

Zajrzałem sobie na produkty Sokołowa. Puszki i tacki są po 400g. Jeśli pominąć bigos, w którym zbyt wiele jest, jak dla mnie, E-numerów, to tylko bodajże w klopsach w sosie pieczeniowym był sztuczny karmel, który, spożywany w większych ilościach, może wywoływać niedobre efekty. Poza tym nie we wszystkich produktach stosują nawet wzmacniacze smaku. Ceny nie są niskie, bo po 8-9PLN, ale za to mamy dobrą jakość. Dostępne są w m. in w Sieci Gzella. Lista sklepów na ich stronie internetowej: http://www.gzella.pl/pl/dlaciebie/sklepy

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2019-05-02 07:20 AM przez geek_on.)
2019-05-02 06:55 AM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Wszystko fajnie, ale poza kiełbaskami kotlińskimi to praktycznie nic z tych rzeczy nie można dostać w "normalnych" sklepach.

Swego czasu (na forum opisany przeze mnie) w Biedronce i nie tylko można było dostać puszkowany rosół z kawałkiem kurczaka - bodajże z Morlin.
Ostatnio jakoś tego nie widuję - pewnie przez, że nie bardzo był popyt na to, ale jak tak patrzę to wiele produktów, które mi smakowały, zniknęły z półek.
2019-05-02 01:26 PM
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

Znalazłem dziś w sklepie sieci Dino puszki marki M.E.A.L. Były tam trzy produkty: grochówka żołnierska (109kcal), gulasz wieprzowy (105kcal) i fasolka po bretońsku (91kcal). Ich skład bardzo mi się spodobał. W grochówce nie było nawet wzmacniaczy smaku. Cena - 7,99, ale puszka miała wielkość 800g, a to posiłek dla dwóch osób. Producent (Arteta, ale te, które mam na myśli, są tu: http://militarymeal.eu) podaje na stronie więcej artykułów (m.in. smalec ze skwarkami i cebulą - 270g, konserwa żołnierska - 400g, pasztet żołnierski - 390g), ale składu nie podaje.
Kiełbaski kotlińskie widziałem dziś w Dino. Skład nadal mnie odrzuca, więc będę szukał dalej.

2019-05-02 04:30 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów