Filtry do rekuperatorów


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilgotność względna, punkt rosy
Autor Wiadomość
geek_on Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 103
Dołączył: 2018 Dec
Reputacja: 9
Post: #1
Wilgotność względna, punkt rosy
Być może temat jest zbędny, bo wszyscy o tym wiedzą, ale może okaże się przydatny.

W powietrzu o danej temperaturze 'zmieści się' określona ilość wilgoci pod postacią pary wodnej. Jakiekolwiek zwiększenie wilgoci w powietrzu spowoduje skroplenie nadmiaru i odłożenie w postaci wody w stanie ciekłym.
Tabela pokazująca zależność:
[Obrazek: zawartosc_wody_w_powietrzu.jpg]
Linia pokazuje stuprocentowe nasycenie wilgocią w powietrzu. Okazuje się, że im wyższa jest temperatura, tym pary w powietrzu zmieści się więcej. Jeśli zamknąć powietrze w temperaturze pokojowej i zamknąć je (w, powiedzmy, szczelnym woreczku) w lodówce, osadzi się na jego wewnętrznych ściankach para wodna, ponieważ po zmianie temperatury wilgoci w powietrzu będzie dużo ponad 100% (tzw. punkt rosy), w związku z czym nadmiar wilgoci będzie musiał skondensować się do postaci wody. Z tego powodu klimatyzacja posiada system odprowadzania wody, która kapie (lub nawet potrafi cieknąć) w czasie upałów.

Myślę o tym zjawisku od jakiegoś czasu w związku z pakowaniem żywności. Gdyby tak, przy pakowaniu ryżu, mąki, makaronu, zostawić go w lodówce (lub na mrozie, kiedy jest zima) i tam, w warunkach chłodniczych, pakować w szczelne opakowania, to, po przeniesieniu do wyższej temperatury, okaże się że powietrze wewnątrz jest bardziej suche (z powodu mniejszej wilgotności względnej).

Z drugiej strony powietrze ogrzane zwiększa swoją objętość, więc mogłoby się okazać, że w takim zamkniętym zbiorniku, po przeniesieniu go do pomieszczenia o temperaturze pokojowej, panuje lekkie nadciśnienie.

Pomyślałem też, że wykorzystanie punktu rosy mogłoby być alternatywnym pomysłem na pozyskiwanie wody. Sposób jest raczej mało wydajny i wymaga dużych nakładów energii, ale w konkretnych przypadkach mógłby być rozwiązaniem, choćby tylko pomocniczym.

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2019-05-09 09:22 AM przez geek_on.)
2019-05-09 09:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bocian__ Offline
Czyta i pisze
***

Liczba postów: 54
Dołączył: 2018 Dec
Reputacja: 2
Post: #2
RE: Wilgotność względna, punkt rosy
Wystarczy schłodzić pojemnik z żywnością gdy jest otwarty i szybko po wyjęciu gdy temperatura powietrza w pojemniku nie wzrośnie wstępnie odessać powietrze i zamknąć. Po ogrzaniu gdy ciśnienie w opakowaniu wzrośnie odessać ponownie i zamknąć ostatecznie.

Co do wykorzystania skraplacza kondensacyjnego do produkcji wody to niestety wymagać ona będzie remineralizacji. Plus jest taki, że w tym celu można ją mieszać z niewielką ilością wody słonej, np morskiej.

Najprostszym sposobem na wykorzystanie zjawiska jest wykopanie dołu w ziemi w miejscu, gdzie spodziewamy się chociaż minimum wilgotności i nakryciu go folią. W dzień słońce podgrzewając powietrze w dole "wyssie" wilgoć z podłoża, w nocy spadek temperatury spowoduje szybkie wyskroplenie wody w miejscu najzimniejszym - na folii.
Teraz wystarczy położyć cokolwiek na folię by uzyskać spływ całej wody w jedno, najniższe miejsce i pod nie podłożyć naczynie zbiorcze, do którego spłynie woda w dużej mierze destylowana.
Wydajność zależy od: wilgotności podłoża, różnicy temperatur dzień / noc, powierzchni folii i paru mniej istotnych czynników.

Można w ten sposób odsalać wodę morską
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2019-05-09 06:21 PM przez Bocian__.)
2019-05-09 06:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów