Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczny system przeciwpożarowy w wersji ekonomicznej
Autor Wiadomość
Buła Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 450
Reputacja: 41
Automatyczny system przeciwpożarowy w wersji ekonomicznej
Dziś chciałem poruszyć temat SUG-ów czy li samoczynnych urządzeń gaśniczych.
Kiedyś dawno temu jednym z punktów analizy ryzyka który nie dawał mi spać był pożar w nocy lub podczas nieobecności domowników.
Część ryzyka skompensowałem poprzez czynniki dymu połączone do alarmu ale i to nie zapewniło mi spokoju. Analizując w robocie nagrania z autentycznych pożarów w betonowych budynkach mieszkalnych wyszło że od momentu pojawienia się dymu do pożaru na całego czyli takiego gdzie sam już nie ugasisz mija kilka minut.
Szczególnie obawiałem się o elementy konstrukcyjne dachu które jak w większości krajowych domów są z drewna.

Wykonanie klasycznej instalacji p-poż ze zraszaczami nie wchodziło w grę - nie dam już rady robić kompleksowego remontu a instalacja taka nie może raczej być zrobiona w plastiku więc sam tego był szybko nie zrobił.

W końcu chyba trafiłem na rozwiązanie które pozwoli zabezpieczyć się częściowo przed pożarem w kluczowych punktach.
Działa na podobnej zasadzie co zraszacze - szklana bańka pękająca pod wpływem temperatury otwierająca zawór lecz nie z wodą a ze środkiem gaśniczym z butli.

.jpg  unnamed (1).jpg (Rozmiar: 22.95 KB / Pobrań: 94)
Konstrukcja z ampułką nie wymaga zasilania, jest sprawdzona od lat w klasycznych instalacjach p-poż.

Całe urządzenie wygląda tak:

.png  sug.png (Rozmiar: 153.52 KB / Pobrań: 94)

I całość w akcji: https://www.youtube.com/watch?v=wbNZFdnX...nel=zkunal

Wieszasz i sprawdzasz np. razem z gaśnicami raz na rok czy ma ciśnienie.
Mam nadzieje że komuś rozwiązanie się przyda. Ceny od ok 300 zł za wersję 2kg, jest kilku producentów i wiele konkurujących ze sobą sklepów.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2020-11-25 07:51 PM przez Buła.)
2020-11-25 07:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 996
Reputacja: 51
RE: Automatyczny system przeciwpożarowy w wersji ekonomicznej
W sumie najbardziej obawiałbym się pożaru choinki więc mocując na czubku dziwnie by wyglądało ale byłoby zawsze spokojniej. Kolor też taki choinkowy
2020-11-25 07:55 PM
Buła Offline
Dużo pisze

Teoretycznie powinno tez działać do góry nogami więc jako prezent pod choinka tez może być.
2020-11-25 08:01 PM
bura2 Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 766
Reputacja: 94
Świetna sprawa gdy nie możemy zrobić remontu lub gdy mamy tylko jeden "punkt zapalny", np. piec CO. Uderza pionowo w dół. Przynajmniej na tym filmiku. Ciekawe jak poradzi sobie gdy źródło ognia będzie np 3m obok.

Jako blokers zostanę przy 2-4kg gaśnicy (wolałbym 6kg ale muszę realnie wziąć pod uwagę czy żona będzie w stanie ją efektywnie użyć będąc sama w domu). Mam niskie zagrożenie pożarowe:
- Biokominek/świece. Używane póki co tylko tylko dla nastroju więc pod stałą kontrolą.
- instalacja elektryczna - jest nowa i posiadam różnicówkę ppoż. Nie podłączam dziwnych rzeczy do kontaktu.
- podpalenie/raca/butelka. Blok jest na odludziu, okna mam od podwórza, wrogów nie posiadam.
- gotowanie na indukcji. Awaryjne w oparciu o stabilna kuchenkę walizkową na kartusze.

Niemniej ciekawe rozwiązanie np. do domku działkowego. Miejsca gdzie nas nie ma często cały miesiąc-dwa a jacyś bezdomni mogą się włamać i zaprószyć ogień po pijaku.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2021-05-13 03:02 PM
gajowy Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 1,182
Reputacja: 80
Nie wiem czy widzieliście jak wygląda system automatycznego gaszenia w pojazdach wojskowych?
Tam nie ma jednego punktu z którego wydobywa się środek gaśniczy, tylko przez cały pojazd idzie rurka z tworzywa sztucznego, która jest podłączona do czegoś w rodzaju gaśnicy.
Gdy pojawi się płomień i uszkodzi rurkę, zacznie wydobywać się środek gaśniczy dokładnie na płomień, który ją uszkodził.

Coś podobnego widziałem do gaszenia rozdzielni elektrycznych.
Dla budynku musiało by być odpowiednio większe.

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
[Obrazek: sygnatura_dar-2020.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-13 05:12 PM przez gajowy.)
2021-05-13 05:11 PM
Buła Offline
Dużo pisze

Ostatnio wymyśliłem iście Bungerowie rozwiązanie. Aby było tanio i skutecznie, czyli SUG dla ubogich (np. dla mnie).
Bierzemy takie coś:

I nakręcamy na normalną gaśnicę. Teraz tylko trzeba poszukać gaśnicy z gwintem na wyjściu i mamy SUG DIY. Wychodzi tak 4x taniej niż gotowe rozwiązanie, nie wymaga dalej prądu i niema co tu się zepsuć. Do tego sprawdzona, stara technologia.
Jeśli tutaj da się odkręcić to zostaje tylko dopasowanie gwintu:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-13 05:21 PM przez Buła.)
2021-05-13 05:18 PM
bura2 Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 766
Reputacja: 94
Plus montaż ściana/sufit. Rzygnięcie w sufit/ przewrócenie się gaśnicy w losową stronę raczej jest mało efektywne.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2021-05-13 07:40 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów