Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Książki warte posiadania
Autor Wiadomość
MickM Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 176
Reputacja: 47
RE: Książki warte posiadania
Ja też się zapytam - dlaczego Nowy? Pięcioksiąg jest równie wartościowy co Ewangelie.
A zanim zaczniemy znów dyskusję na tematy religijne proponuję przeniesienie się z takimi kwestiami do działu "Dobra Kulturowe".

Opracowuję i wkrótce mam nadzieję się podzielić z forumowiczami małym zestawieniem literatury pięknej, polskiej i zagranicznej. Pewnej spuścizny ludzkości. Ale to nie na ten dział.

Tu wolałbym widzieć książki przedstawiające aspekty "techniczne".

Jeśli miałbym wymienić jedną pozycję, która w znaczący sposób wpłynęła na moją "karierę" zawodową, to z pewnością byłaby to seria 4 książek z elektroniki:

Autor: Dieter Nuhrmann
Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - Elementy, Układy, Układy scalone, Technika cyfrowa.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/100358/el...z-elementy
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/97484/ele...asz-uklady
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/87534/ele...ka-cyfrowa

Myślę, że dla każdego, kto chce się dokształcić z podstaw elektroniki, jest to najlepsza pozycja.

Dla osób chcących rozszerzyć swoją wiedzę polecam:
Horowitz,Hill - Sztuka Elektroniki
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73830/szt...i-cz-1-i-2

Michał | WM | Elektronika | Chemia | Fizyka | Matematyka ||net
Myśl zawsze kategorią przeciwnika.
2013-05-21 07:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klusownik Offline
Banned

Liczba postów: 438
MickM.

Swoim postem na chwile przeniosles mnie w moje szczeniece lata gdy razem z moim staruszkiem siedzielismy wspolnie nad dymiacymi lutownicami.
Te ksiazki sa znakomite. Z nich sie uczylem i potwierdzam - naprawde warto je posiadac.
W tamtych latach mialem setki tysiecy elementow elektronicznych posortowanych w szafkach z pustych pudelek po zapalkach.
Budowalismy z nich mnostwo ciekawych ukladow elektronicznych.
Z sentymentem wspominam tamte chwile.

Ja ide za ciosem i choc z innej dziedziny to polece ksiazke, ktora na wypadek godziny "w" naprawde warto posiadac w swoim zapleczu.
Ksiazka ta to

Toksykologia wspolczesna

Mase dokladnych informacji od ktorych posiadania moze zalezec zycie wasze lub kogos obok.
Sam ja mam i wielokrotnie do niej zagladam i zagladalem.

Polecam

P.S. Tego typu ksiazki mozna oczywiscie kupic duzo taniej jako uzywane na portalach aukcyjnych
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-05-21 07:51 PM przez klusownik.)
2013-05-21 07:49 PM
MickM Offline
Czyta i pisze

Cała przyjemność po mojej stronieSmile
Ja też zaczynałem od poparzonych paluszków i wdychania dymiącej kalafonii.

Podstawowy problem z książkami technicznymi współczesnymi polega na tym, że albo mamy do czynienia z pozycjami dla kompletnych idiotów, czyli łopatologiczne tłumaczenie dlaczego 2+2=4; albo z podręcznikami akademickimi, gdzie wątek gubimy po kilku stronach.
Na szczęście książki trochę starsze są napisane dużo ciekawiej, do tego kosztują obecnie grosze.

Jako kolejny przykład mogę podać serię książek "Ty też to potrafisz".

1. Hans Backe - Z fizyką za pan brat.
Jest to bardzo ciekawie napisany podręcznik do fizyki dodatkowo zawierający opisy bardzo wielu pouczających eksperymentów. Aparat matematyczny jest ograniczony do minimum, większy nacisk położono na "logiczne" wytłumaczenie zjawisk fizycznych.

2. Hans Backe, Lothar Konig - Z elektrotechniką za pan brat.
Podtytuł: Budujemy i eksperymentujemy tłumaczy wszystko. W książce opisane jest kilkanaście modeli urządzeń elektrotechnicznych - do samodzielnego wykonania. Szczegółowe plany i rysunki bardzo to ułatwiają. Jeśli chcecie zbudować własny transformator bądź silnik, tutaj trzeba szukać rozwiązań.

3. Lothar Konig - Z radiem i telewizją za pan brat.
Pozycja o tym samym podtytule jak wyżej. Zamiast elektrotechniki mamy już radiotechnikę i elektronikę. Zaczynamy od prostego radia, kończymy na odbiorniku telewizyjnym własnej konstrukcji.
Jako zachętę mogę podać, że w tej książce jest podane jak zrobić układ prostowniczy z żarówki samochodowejSmile

2013-05-21 08:55 PM
AND-k Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 60
Reputacja: 21
(2013-05-21 06:51 PM)WarBlok napisał(a):  A dlaczego Nowy Testament?
Wolę Stary Wink

Ze Starym Testamentem i Nowym to tak jak z mapą skarbów. Posiadając Stary Testament masz tylko cześć mapy bez zaznaczonego ostatecznego miejsca skarbu. Nowy Testament wskazuje ci dokładnie miejsce ukrytego skarbu. Pierwszy pełni rolę wprowadzenia do drugiego, w którym się wszystko wypełnia. Nie chcę tu się bardzo rozpisywać więc założę może później inny watek np. BIBLIA czy warto ją mieć.
By nie drażnić naszego moderatora powyższy wątek założyłem w koszu Cool poniżej link
http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=2452

Kłusownik fajnie napisał, że argumenty dlaczego warto ją mieć przychodzą wraz z wiekiem ale to w pełni nie wyczerpuje tematu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-05-22 06:14 PM przez AND-k.)
2013-05-22 12:42 PM
darnok Offline
Wyzwolony

Liczba postów: 440
Reputacja: 9
ja jestem ateistą,literaturą piękną też się nie zachwycam,chociaż jakby y rozpałka była potrzebna to i jedno i drugie się dla mnie nada.mam tylko książkę sas szkoła przetrwania podręcznik robakożercy i 2 książki o roślinach jadalnych.

Everybody lies
2013-05-22 02:28 PM
peryskop Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 84
Reputacja: 5
Panowie... i Panie (o ile takie czytają te moje gryzmoły Smile )

Wszystko to piękne i ładne, tylko powiedzcie mi ile te wszystkie Wasze książki ważą ?
Będziecie ciągnąć za sobą wózek z książkami ??
Prędzej już widzę to jako PDF-y, bo czytnik dość łatwo zabezpieczyć przed wieloma czynnikami szkodliwymi.

A żeby nie było że nie w temacie.
Polecam prosty podręcznik survivalu.
Hans Otto Meissner - Sztuka życia i Przetrwania; Wyd. Bellona 1990

P.S.
Czy te książki, które wymieniacie są dostępne w formie PDF?
2013-05-22 03:14 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,032
Reputacja: 241
(2013-05-22 12:42 PM)AND-k napisał(a):  Kłusownik fajnie napisał, że argumenty dlaczego warto ją mieć przychodzą wraz z wiekiem ale to w pełni nie wyczerpuje tematu.

Owszem wyczerpuje!
Biblia zaistniała, proszę o kolejne propozycje.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2013-05-22 03:55 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MickM Offline
Czyta i pisze

@peryskop - tak, książki ważą sporo, wiedza nie waży nicSmile

Tak jak napisałem wcześniej, można zgromadzić mnóstwo książek, które będą albo "niestrawne", albo będą się powielały. Dobrym przykładem są szkolne podręczniki. Większość się nie nadaję do nauki samodzielnej - tylko do "odbębniania" kolejnych ćwiczeń. Z książek napisanych prostym i zrozumiałym językiem łatwiej jest wyłowić interesujące informacje. Lepiej poczytać sobie na dobranoc fajną książkę, niż męczyć się nad kolejnym kilkusetstronicowym poradnikiem.

Dla mnie wadą, i to znaczącą, wielu podręczników survivalu jest, że podają tylko gotowe rozwiązania. Nie odpowiadają na najważniejsze pytanie "DLACZEGO??". Choćby taki przykład: w prawie każdym poradniku można znaleźć informację, że ogień można rozpalić przy pomocy nadmanganianu potasu i gliceryny. Ale dlaczego występuje taka reakcja? co można użyć w zastępstwie? Ani słowa. Tymczasem reakcji chemicznych, w których następuje wydzielenie dużych ilości ciepła (egzotermicznychWink jest całe multum.

Większość podanych przeze mnie pozycji występuje w PDF-ach, mimo wszystko dobrze jest też mieć wersje papierowe, kosztują grosze, a mogą w razie czego służyć za podpałkę (vide: film PojutrzeSmile

Książka Meissnera zapowiada się ciekawie - trzeba rozważyć zakup.

W obecnej chwili na tapecie mam -
Przetrwać wszystko - Les Stroud
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/152064/pr...c-wszystko
Bardzo pouczająca pozycja - polecam.

Mała dygresja:
Nie rozumiem tych wszystkich ochów i achów nad książką Wisemana - SAS Szkola przetrwania.
Fakt, jest w niej sporo informacji, ale bez jakiegoś większego składu. O ile kwestie "zielonego" survivalu są podane dosyć obszernie, to kwestie techniczne "leżą". Poza tym większość informacji jest chyba zbyt ogólna, choćby taki przykład - "Na słońcu metalowe części samochodu mogą rozgrzać się do wysokich temperatur, dotknięcie gołą ręką może wywołać oparzenie" - Confused

Kolejny przykład: W tej książce napisane jest, że pęknięcie półosi unieruchamia samochód.
Co jest nieprawdą, bo jeśli uda nam się zablokować pękniętą półoś, tak aby się nie obracała, to mechanizm różnicowy przekaże napęd na drugą.

Moim zdaniem za pieniądze wydane na tę książkę można kupić kilka bardziej wartościowych pozycji.
Koniec dygresji.

żródło: Jerzy Stobiński - Poznaj świat chemii

2013-05-22 09:44 PM
peryskop Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 84
Reputacja: 5
Przyznam szczerze, że poczytałem trochę tego typu książek i powiem, że niby fajnie mieć "papierowy" oryginał. Ale mając na circa 50m2 ponad 3k książek zaczyna się robić lekki problem. Zwłaszcza, że sporo z nich to wydania albumowe Smile

Dlatego preferuję PDF-y.
Książka Meissnera jest w kiepskich skanach gdzieś na chomiku ....
2013-05-22 09:57 PM
scand Offline
raczej czyta...

Liczba postów: 110
Reputacja: 6
(2013-05-22 09:57 PM)peryskop napisał(a):  Przyznam szczerze, że poczytałem trochę tego typu książek i powiem, że niby fajnie mieć "papierowy" oryginał. Ale mając na circa 50m2 ponad 3k książek zaczyna się robić lekki problem. Zwłaszcza, że sporo z nich to wydania albumowe Smile

Dlatego preferuję PDF-y.
Książka Meissnera jest w kiepskich skanach gdzieś na chomiku ....

Ja właśnie z podobnych przyczyn pozbyłem się mojego księgozbioru. Sprzedałem wszystko na alle odzyskując może 1/3 wartości. Pozostało około stu pozycji, które mam zamiar przekazać bibliotece. Zastąpienie wszystkich papierowych książek elektronicznymi nie nastręczyło większych problemów. Na półkach zwolniło się nieco miejsca a do PE zawsze można wrzucić zabezpieczoną przed EMP i wilgocią kartę SD z wszystkimi książkami.
2013-05-23 07:14 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny