Filtry do rekuperatorów


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
 • 1 Głosów - 1 Średnio
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Autor Wiadomość
skywalker Offline
Super Moderator
******
Super Moderators

Liczba postów: 983
Dołączył: 2011 Jan
Reputacja: 22
Post: #1
Dipol
CPa MOD: Wątek powstał łącząc posty tematyczne z OTami i archiwumMoże zaproponujesz jakieś inne anteny w polaryzacji pionowej? Myślałem żeby postawić jakąś rurkę miedzianą z balunem, ale nie wgłębiałem się jeszcze w wymiary dokładnie. Co myślisz o antenie typu Dipol w pionie?

NSW || GSM
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-07-30 08:01 AM przez skywalker.)
2011-07-28 08:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wolfshadow Offline
tuptuś leśny
***

Liczba postów: 80
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 6
Post: #2
RE: CB / PRM - wady i zalety
Dipol to jest zwykła półfalówka. Z tego co pamiętam rezystancja wynosi 75 ohm. Dipol pętlowy (jak w starych antenach radiowych) miał bodajże 300 ohm.

Najbardziej optymalna ze stacjonarnych jest antena 5/8 fali. Można kupić używkę i wyczyścić. Unikajcie anten z 3-ema przeciwwagami. Kiepsko się stroją.Edyta:

Delta ma impedancję wejściową 50 ohm. Ogólnie jest to standard w CB. Taką samą impedancję powinien mieć kabel.

.:fortes fortuna adiuvat:.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-07-28 08:52 PM przez wolfshadow.)
2011-07-28 08:49 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
skywalker Offline
Super Moderator
******
Super Moderators

Liczba postów: 983
Dołączył: 2011 Jan
Reputacja: 22
Post: #3
RE: CB / PRM - wady i zalety
(2011-07-28 08:49 PM)wolfshadow napisał(a):  Delta ma impedancję wejściową 50 ohm. Ogólnie jest to standard w CB. Taką samą impedancję powinien mieć kabel.Czego ja kiedyś nie wiedziałem: impedancja to nie opór mierzony omomierzem. Jak ją policzyć dla poszczególnych anten to już nie wiem, ale warto wiedzieć że standardowy przewód antenowy rg58 ma właśnie 50 Ohm.To jeszcze Cie pociągnę za język wolfshadow - a jak taki prosty Dipol ma te 75 Ohm to jak dopasować kabel? Nie będzie się grzała końcówka mocy?

NSW || GSM
2011-07-28 09:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wolfshadow Offline
tuptuś leśny
***

Liczba postów: 80
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 6
Post: #4
RE: CB / PRM - wady i zalety
Nie zestroisz anteny z nadajnikiem. Opcją jest zastosowanie symetryzatora antenowego na rdzeniu ferrytowym na którym jednak będą minimalne straty.

.:fortes fortuna adiuvat:.
2011-07-28 09:40 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6NET Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 0
Post: #5
Dipol półfalowy jako alternatywna antena
Składa się z dwóch prostopadłych (najczęściej) do siebie odcinków przewodów 1/4 długości fali zasilany kablem współosiowym o impedancji 50 lub 75 ohm poprzez balun o transformacji 1:1.Antena typu "dipol" jest jedną z najważniejszych i najbardziej

użytecznych anten.Prezentuje sposób wykonania, oraz obliczenia

wymiarów na poszczególne pasma.Antena typu ?dipol? jest jedną z najważniejszych i najbardziej użytecznych anten.Składa się ona z dwóch biegunów w których płynie prąd wielkiej częstotliwości.Ten prąd i skojarzone z nim napięcie powoduje promieniowanie fali radiowej.Dipol składa się z elementu przewodącego ( np. drutu) o długości będącej w rezonansie z długością fali, który jest przecięty w połowie aby można było doprowadzić przewód zasilający:Rozchodzenie się prądu i napięcia w antenie jest sinusoidalne.Maximum prądu występuje w środku anteny (w punkcie jej zasilania) a minimum na jej końcach.Maximum napięcia występuje na końcach anteny a w jej środku jest minimalne.W środku anteny występuje niska impedancjia i umożliwia podłączenie przewodu zasilającego (n.p. koncentrycznego).Impedancja anteny typu ?dipol? zależy od wielu czynników takich jak n.p. jej długość, umiejscowienie punktu zasilania , środowiska itp.Dipol półfalowy w wolnej (otwartej) przestrzeni zasilany w środku ma impedancję 73.13 Ohm , tak więc może być z powodzeniem zasilany kablem 75 Ohm.Wpływ na impedancję anteny ma wiele czynników jak np. bliskość innych przedmiotów. Jednak największy wpływ ma ziemia.Aby obliczyć długość całkowitą dipola półfalowego należy najpierw posłużyć się wzorem:długość fali=300.000:F:4xk300000-prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni.

F-częstotliwość

K-współczynnik skrócenia,dla CB wynosi 0.95.300:27.200MHz=11.029-długość fali CB

11.029:4= 2,75

2,75x0,95=2,61m-długość jednego elementu[Obrazek: attachment.php?aid=38]
.jpg  Dipole.JPG (Rozmiar: 10.19 KB / Pobrań: 103)

Dipol prosty (a)

Dipol pętlowy (b)

Dipol prosty zasilany bocznikowo ©

Dipol szerokopasmowy (d)

Dipol załamany (e)

Dipol optymalizowany (f)Zalety anten dipolowych:
 • prosta budowa
 • niskie koszty produkcji
 • łatwa adaptacja z innymi rodzajami anten
 • możliwość tworzenia dużych układów antenowych, np. kilka połączonych odpowiednio ze sobą anten Yagi-Uda
 • łatwy dostęp

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-07-30 07:05 AM przez SP6NET.)
2011-07-29 09:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
skywalker Offline
Super Moderator
******
Super Moderators

Liczba postów: 983
Dołączył: 2011 Jan
Reputacja: 22
Post: #6
RE: Dipol półfalowy jako alternatywna antena
A 75ohm to kabel koncentryczny - zwykły telewizyjny

Powiesz coś o różnicach w położeniu ramion?

NSW || GSM
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-07-30 06:58 AM przez skywalker.)
2011-07-29 09:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6NET Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Dipol półfalowy jako alternatywna antena
Tak 75 Ohm ma fider koncentryczny TV,TV-SAT,ale również można pozyskać fider o tej oporności ze starych podłączeń w naszych służbach,przewód do zgoła przypomina 50ohm RG213.Co do ramion to jest opisane w poprzednim wątku.
2011-07-29 09:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 729
Dołączył: 2010 Nov
Reputacja: 49
Post: #8
RE: Dipol półfalowy jako alternatywna antena
Dyskusja nt. anteny typu Dipol z PB1.

Opracowane na podstawie archiwum oraz mojej kopii:Boungler napisał(a):Jeżeli w wyposażeniu Plecaka Ewakuacji lub w naszych domowych sprzętach znajduje się radiotelefon lub typowa bazowa stacja nadawcza CB, niniejsza instrukcja może być bardzo przydatna. Generalnie przygotowałem ją do typowych zastosowań survivalowych typu PB - czyli sytuacji w której A) nasza bazowa domowa antena uległa zniszczeniu, B) nasz Plecak Ewakuacji jest wyposażony w przenośny radiotelefon pracując w paśmie 11m i chcemy zasadniczo zwiększyć jego zasięg oraz czułość odbioru. Nie jest to trudne i co najważniejsze - całkowicie wykonalne z elementów, które możemy znaleźć wszędzie, a co najważniejsze do jej budowy potrzebujemy minimum materiałów.Pasmo 11m na którym pracują stacje nadawczo-odbiorcze CB charakteryzuje się głównym zakresem pracy 26,960 do 27,400 MHz. Do przygotowania naszej anteny posłużymy się częstotliwością kanału nr 28 (27.280 MHz) (który jest głównym kanałem wywoławczym).W pierwszej kolejności musimy obliczyć długość całkowitą naszej anteny, do tego celu posłużymy się niniejszym wzorem:L (m) = 143/f (MHz)gdzie

L - całkowita długość anteny w metrach

143 - współczynnik stały

f - częstotliwość pracy w MHzL = 143 / 27,280

czyli: L = 5,24 m (i to jest długość całkowita anteny, którą kroimy na 2 części).[Obrazek: attachment.php?aid=44][attachment=4221]

rys. boungler.plAntenę możemy ustawiać w orientacji pionowej (ramię podpięte do środkowej żyły kabla ustawiamy do góry), odbiór i nadawanie nie będą posiadały żadnych cech kierunkowych.

[Obrazek: attachment.php?aid=41]
.jpg  dipol1.jpg (Rozmiar: 10.67 KB / Pobrań: 64)

rys. boungler.pl

Antenę możemy ustawiać w orientacji poziomej, odbiór i nadawanie będą miały cechy kierunkowe, (zero występuje w kierunku wskazanym przez ramię Dipola).

[Obrazek: attachment.php?aid=42]
.jpg  dipol2.jpg (Rozmiar: 16.62 KB / Pobrań: 65)

rys. boungler.plZgodnie z informacjami zawartymi na rysunku, ramię anteny powinno się wykonać z np. drutu miedzianego o grubości minimum 1,5 mm. Taki drut, jeżeli nie będziemy w jego posiadaniu można wyciągnąć np. ze starych i NIEDZIAŁAJĄCYCH (sprawdzić próbnikiem) instalacji elektrycznych (np w domach, biurach...). Można również użyć stalowej linki, drutu ogrodzeniowego, przewodów aluminiowych a nawet rury.

Cała konstrukcja powinna być zawieszona z dala od budynków i innych przeszkód, jak najwyżej w wolnej przestrzeni.Trudno wyobrazić sobie sytuację gdy sterczymy z anteną gdzieś wysoko na dachu czy na drzewie aby szukać nawoływać pomocy.

Potrzebujemy również przewód doprowadzający sygnał nadawczo-odbiorczy do anteny, który powinien być zgodny z standardem CB. W moim Plecaku Ewakuacji przewiduję go 10 m z zakończonymi wtykami. Jeżeli nie będziemy go mieli - ostatecznie dopuszczalny jest również typowy przewód antenowy TV (ekranowany).Ponieważ w sytuacji PB raczej nie będziemy posiadali miernika SWR potrzebnego do zestrojenia naszej anteny, po instalacji możemy bezpośrednio próbować nadawania lub odsłuchu. Istotną rzeczą jest to aby obserwować radio, jego pracę oraz temperaturę. Jeżeli instalacja zostanie wykonana niedokładnie i nastąpi zwarcie przewodów - doprowadzimy natychmiast do spalenia końcówki mocy nadajnika i tym samym do nieuchronnego uszkodzenia radia. Jeżeli jednak chcemy przeprowadzić pierwsze próby już w tej chwili aby zapoznać się z możliwościami pracy anteny, powinniśmy zaopatrzyć się jednak w miernik SWR potrzebny do jej zestrojenia.Strojenie anteny odbywa się przez skracanie końcówek ramion (po 1 cm), dlatego przed odmierzeniem długości linki powinniśmy dodać po ok 2-5 cm do każdego z ramion aby było z czego odjąć. Po podłączeniu miernika SWR (radio - miernik SWR - antena) naciskamy nadawanie i zerkamy na odczyt miernika. Sprawdzamy go osobno dla kanałów 1, 19 i 40 aby uzyskać najniższy możliwy wynik. Więcej informacji na ten temat podam w osobnym wątku poświęconym strojeniu anten.Dipol może być zasilany niesymetrycznie lub symetrycznie. Pierwszy opisałem już powyżej, natomiast drugi sposób zasilania "symetryczny" wymaga budowy "Symetryzatora". Jego budowa znacząco podnosi skuteczność pracy anteny.

[Obrazek: attachment.php?aid=45][attachment=4220]

rys. boungler.plBalun napięciowy 1:1 - budowa

Zaczynamy od zakupienia toroidalnego rdzenia Ferrytowego o średnicy pomiędzy 40 a 60 mm, może być F80, F81, na który nawijamy 10 zwojów - jednocześnie 3 przewodami w izolacji (trifilarnie) o grubości około 1,5mm. Nawinięty rdzeń umieszczamy w metalowym pojemniku z zainstalowanymi 2 zaciskami śrubowymi do ramion Dipola oraz gniazdem wejścia UC-1 do którego podłączamy koncentryczny kabel antenowy.[Obrazek: attachment.php?aid=43]
.jpg  balun.jpg (Rozmiar: 15.45 KB / Pobrań: 137)

rys. boungler.plWszelkie łączenia przewodów powinny być lutowane, ma to podstawowy wpływ na pracę anteny.

Niniejsza instrukcja będzie znajdowała się w Podręczniku Bounglera, mam nadzieję że jeszcze dzisiaj.skywalker napisał(a):Czy większy rdzeń będzie w czymś przeszkadzał? mam 120mm

Czy zwoje muszą być równo ułożone?Jak zrobię dłuższą antenę żeby odbierać wyższe cz. to jakie to będzie miało znaczenie dla tych niższych?Edit: dzisiejsza próba z anteną bez symetryzatora nieudana. Jutro ją lepiej rozwieszę, pionowo i dalej od budynku.Zrobiłem antenę 5,24m z dwóch kawałków miedzianego drutu, mosiężne złącza do oryginalnego kabla od anteny. Niestety kabel ma tylko 2m i z takim małym polem do popisu musiałem przyczepić antenę blisko domu. Nie zrobiłem symetryzatora.Efekt: ktoś mnie słyszał, ale słabo. Ja jego jeszcze słabiej. Kolejne próby łączności zakończone fiaskiem. Straszne szumy, no ale to Intek M-120, nie jest to ASC jak w presidencie. Generalnie operacja nie udana.Przy okazji dorzucę żeby się ktoś nie kierował przy zakupie przewodu pod taką antenę nazwą: przewód 1,5mm - w rzeczywistości drut ma średnicę ~1,2mm, przewód '2,5' to ok. ~1,7-1,8mmaPC napisał(a):(01-29-2011 02:24 PM)skywalker napisał(a): ... musiałem przyczepić antenę blisko domu.o, i z tego co ja pamiętam, właśnie anteny nie lubią "cienia" w postaci domów a nawet drzew :/

Do poczytania:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic499837.htmlskywalker napisał(a):Kurde, a już chciałem wykorzystać drzewo. Spróbuję zrobić naciąg do sąsiedniego budynku jeżeli mi starczy drutu naciągowego (drut jest izolowany). Będzie leciało pod ukosem - ciekawe jaki będzie rezultat.No okazuje się że gdzies tam mnie słychać bardzo dobrze - 'gdzieś tam' bo z kolei ja bardzo słabo słyszę, sam szum.Czy jeżeli drut wykorzystany jako antena jest krzywy - może to być przyczyną zakłóceń?aPC napisał(a):Samo pochylenie raczej nie będzie źródłem zakłóceń. Widzę to tak. Jak rzucimy kamień do wody, to fale się ładnie rozchodzą w kręgach. Dodajemy 3 wymiar, ale wynik będzie podobny. Czyli podczas nadawania, antena powinna być jak najbardziej pionowo bo fale się będą rozchodzić na około. Jeżeli się ją pochyla, zaczynami uprawiać "kierunkowość" bo pewne fale trafią w ziemie a inne prosto w niebo : )

Na odbieraniu, wzmacnianiu fal się nie znam. Trzeba sobie znów przypomnieć fizykę z podstawówki :/google: fale radiowe - na początek : )

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_radioweBoungler napisał(a):Dipol potrzebuje dokładnego zestrojenia w długości. Trzymajcie się bardzo mocno wyliczenia odległości ramion, jeżeli nie macie miernika SWR to przynajmniej niech wymiar bedzie dobry. Co do drutu to nie powinno mieć jakiegoś specjalnego znaczenia, jednak dipol nie lubi być blisko ziemi i nie lubi przeszkód. Gość powiesił go pionowo na maszcie GSM i ma potwierdzenie na 50 KM!Ale... jest jeszcze inny typ anteny nazywa się ona Delata Loop (już kończę przygotowywać materiał i pewnie dzisiaj opublikuję) i robi się ją dokładnie z tych samych materiałów, gdzie powiedzmy mniej jej przeszkadza otoczenie, ale idzie więcej drutu. Balun 1:1 można zrobić ale nie jest konieczny.Sky... pamiętaj o izolatorach, muszą dokładnie izolować antenę od linek naciągających, przewód antenowy doprowadzający sygnał musi być albo mocno skręcony z dipolem albo ZALUTOWANY jak tego nie zrobiłeś to będzie kiszka. Gdzie skręcając musi być oczywiście dobre przewodnictwo czyli nie skręcamy przewodu do zardzewiałego ramienia dipola.A i jeszcze jedno: piszesz że zrobiłeśz kawałków 2m - stary to nie wystarczy, zrobiłeś DIPOLA na zupełnie inne pasmo, rozminąłeś się całkowicie. Ta antena musi być wykonana z dokładnością co 1 cm!I zwróćcie uwagę na pierwszy rysunek u góry długość nie jest zliczana przewodem tylko całkowitym rozstawem ramion liczonym razem z izolatorem. jak przygotowywałem ten szkic to bazowałem na wielu rusunkach które to potwierdzały - więc myślę że w tym jest błąd.Ja to stawiam na linkach stalowych 2mm, na razie mam domową robotę, jak skończe to się za to mocno wezmę i zrobię fotki i wyniki będzie DIPOL i DELTA LOOPskywalker napisał(a):Nie nie , zrobiłem dipola 5.24m - tylko kabel od dipola do radia mam 2m. Styki od kabla do anteny mosiężne, mocno skręcone śrubkami i nakrętkami mosiężnymi. Ramiona anteny owinięte wokół śrubek i przylutowane.Pochylenie nie powinno działać na szumy, ale chodziło mi o to że drut jest krzywy - nie udało mi się go dokładnie wyprostować, może przez to mam zakłócenia. Ściągnę dipola i spróbuję bardziej wyprostować.Jak nie będzie rezultatu to poczekam na Delta LoopBoungler napisał(a):Cytat:Nie nie , zrobiłem dipola 5.24m - tylko kabel od dipola do radia mam 2m.To za mało, no to jak ty nadajesz? Jak 5,24 / 2 = 2,62m czyli gdzie ty z tym radiem stoisz ?Moim zdaniem musisz zapiąć więcej kabla minimum 10m (oddalić się). Inaczej działasz na antenę jak ziemia. Gość rozpiął dipola na dachu domu i nie miał odbioru - pyta dlaczego słabe wyniki - ano dlatego że dach działa jak ziemia.Pamiętaj, "zero" obiektów do okoła.rogal napisał(a):Mała uwaga - w przypadku dipola kabel antenowy musi iść __prostopadle__ do ramion dipola na odcinku bodajże 1/4 długości fali, inaczej sygnał może zanikać. Podstawy tego w fizyce nie pamiętam, ale na antenach na wyższe pasma jest to boleśnie zauważalne - nawet jak odbieramy nadajnik RMF położony 15 km dalej to można zgubić sygnał. Dokładność długości przycięcia ramion dipola nie ma aż takiego znaczenia - w przypadku CB 5-6 cm nic nie zmieni. Jak chcemy mieć super zestrojoną antenę to trzeba brać pod uwagę, że bardzo na charakterystykę promieniowania wpływa wysokość jest zawieszenia nad ziemią - trzeba poszperać w google, gdzieś była fajna prezentacja jakiegoś klubu krótkofalarskiego. Ale najlepiej wychodzi chyba przy 1/4 albo 1/2 dł. fali.No i boli fakt, że CB chodzi w polaryzacji pionowej (anteny samochodowe i bazowe) a wieszany dipol w poziomej - i tu są ogromne straty.


(2011-07-28 08:30 PM)skywalker napisał(a):  CPa MOD: Wątek powstał łącząc posty tematyczne z OTami i archiwumMoże zaproponujesz jakieś inne anteny w polaryzacji pionowej?A teraz potrzebuję Waszą pomoc. Z tego co tu jest bym chciał zrobić 1 post podsumowujący.

Proszę o pokazywanie błędów, sugestie poprawek. Zaraz się zabieram za deltę : )


Załączone pliki
.jpg  polaczenie.jpg (Rozmiar: 19.47 KB / Pobrań: 65)
.jpg  symetryzator.jpg (Rozmiar: 20.42 KB / Pobrań: 66)

ZPL | CB/PMR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-07-30 08:07 AM przez aPC.)
2011-07-30 07:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budowa anteny CB typu DIPOL + Balun 1:1 Boungler 9 34,560 2011-02-07 12:58 PM
Ostatni post: bagieta

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów